piątek, 29 sierpnia 2014

Filtracja - rodzaje filtrów

Witam po długiej przerwie.
Niestety nie miałem czasu na zajmowanie się blogiem. Takie życie...

Postaram się opisać teraz w jaki sposób dobrać odpowiedni filtr do akwarium, ale najpierw trochę napiszę o typach filtrów jakie są stosowane w akwarystyce słodkowodnej.

Filtry akwariowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

FILTRY WEWNĘTRZNE

- GĄBKOWE  napędzane "brzęczykiem", czyli elektrycznym napowietrzaczem do akwariów.


Tani filtr, stosowany obecnie głównie w akwariach tarliskowych, akwariach z narybkiem lub               krewetkariach. Jako medium filtracyjne zastosowana jest w nim gąbka o bardzo gęstej strukturze.


- PODŻWIROWE



   Filtry podżwirowe lub inaczej denne są to plastikowe panele umieszczane na całej powierzchni dna                akwarium pod warstwą żwiru. Panele oddzielają warstwę podłoża od dna zbiornika i pozwalają na  przepływ wody. Do jednego z narożnych paneli podłączona jest rurka z turbiną wirnikową, która powoduje   zassanie wody spod paneli. Medium filtracyjnym jest podłoże w akwarium.

Zalety:
- duża powierzchnia filtracyjna
- dobre natlenienie korzeni roślin
- brak stref beztlenowych w podłożu
Wady:
- stosunkowo szybkie zamulanie filtra co wiąże się z koniecznością spuszczenia wody ze zbiornika i usunięcia    roślin oraz podłoża w celu oczyszczenia filtra
- jeśli zastosujemy w podłożu preparaty nawozowe zostaną one szybko wypłukane i uwolnione do słupa         wody

Kolejnym filtrem z rodziny filtrów wewnętrznych jest :

- WEWNĘTRZNY FILTR TURBINOWY

Bardzo popularny i relatywnie tani rodzaj filtrów. Montuje się je wewnątrz zbiornika za pomocą przyssawek na szybie akwarium. Bardzo duży wybór co do wydajności filtra. Wśród nich znajdziemy filtry do b. małych akwariów jak i do dużych.  Zaleta tych filtrów są ich stosunkowo małe rozmiary. Wiele z nich ma również możliwość regulacji wydajności oraz funkcję napowietrzania.  Niestety co za tym idzie mało miejsca na wkłady filtracyjne. Kiedyś podstawowym wkładem był wkład gąbkowy. Obecnie wiele z tych filtrów ma możliwość umieszczenia w nich również wkładów do filtracji chemicznej.
Może on być jedynym  filtrem do małego akwarium, lecz w dużych zbiornikach wg mnie powinien być stosowany jako filtr dodatkowy np. mechaniczny


FILTRY ZEWNĘTRZNE

Filtry te możemy podzielić na trzy rodzaje:
1) Kubełkowe
2) Kaskadowe
3) Sumpy

Pierwszy rodzaj - FILTR KUBEŁKOWY ( KANISTROWY)


Jest to filtr montowany całkowicie poza akwarium. Składa się z ze szczelnie zamykanego "kubełka" w większości wykonanego z tworzywa sztucznego , rzadziej ze stali nierdzewnej. Wyposażony jest w pompę turbinową umieszczoną w głowicy filtra lub pompę zewnętrzną umieszczoną na przewodzie zasysającym wodę z akwarium lub na pokrywie filtra ( np. filtry ADA )
Filtry te mają wiele zalet:
- nie zajmują miejsca w akwarium, W zbiorniku znajdują się tylko dysze zasysające i doprowadzające przefiltrowana wodę
- posiadają bardzo dużą powierzchnię filtracyjną.
- można umieścić w nich kilka rodzajów wkładów filtracyjnych , które zapewniały nam całe spektrum rodzajów filtracji od mechanicznej, biologicznej po chemiczną
- czyszczenie filtra możemy wykonać bez konieczności wkładania rąk do akwarium, gdyż ten rodzaj filtrów posiada zawory odcinające na wężach i można odpiąć kubełek i go oczyścić.
- niektóre z nich posiadają również miejsce na grzałkę co dodatkowo umożliwia zaoszczędzenie miejsca w akwarium oraz lampę UV-C ( lampa do sterylizacji wody).
- bardzo duży przedział wielkości i wydajności filtrów
- możliwość regulacji wydajności
- możemy je rozbudowywać o dodatkowe elementy takie jak : skimer-moduł umożliwiający oczyszczanie tafli wody, narurowy dyfuzor- moduł do zasilania akwarium roślinnego dwutlenkiem węgla,  sterylizator UV-C
Do wad można by było zaliczyć cenę, gdyż filtry tego rodzaju są najdroższą grupą filtrów.

Drugi rodzaj - FILTR KASKADOWY

 Jest to filtr montowany na zewnątrz akwarium. Zawieszany na szybie. W akwarium znajduje się tylko rurka zasysająca wodę z akwarium a przelew, którym wraca oczyszczona woda  umieszczony jest nad lustrem wody co powoduje , iż wypływająca z filtra woda delikatnie porusza powierzchnią wody w akwarium ułatwiając wymianę gazową w zbiorniku  czyli odpowiednie jego natlenienie. Dostępne są w różnych rozmiarach i o różnej  wydajności, co pozwala na zastosowanie ich do akwariów o różnym litrażu. W dużych akwariach świetnie sprawdzają się również jako filtry dodatkowe np. mechaniczne lub chemiczne. Łatwość dostępu do wkładów filtracyjnych pozwala na ich bezproblemową wymianę oraz czyszczenie. Można stosować klika rodzajów wkładów w różnych konfiguracjach. Posiadają możliwość regulacji wydajności .
Świetnie sprawdzają się jako główne filtry w akwariach z krewetkami. Na rurkę zasysająca można założyć .gąbkę aby uniknąć zasysania krewetek.
Niektóre z nich ma możliwość zamontowania skimera - końcówka na rurze zasysającej umożliwiająca oczyszczanie tafli wody.

Trzeci rodzaj - SUMP - zewnętrzny filtr przelewowy

Jest to filtr umieszczany pod akwarium w formie otwartego zbiornika, który jest podzielony kilkoma przegrodami na strefy.  Do filtra  woda spływa grawitacyjnie z akwarium poprzez tzw. komin przelewowy i po przepłynięciu przez przegrody zostaje wypompowana za pomocą pompy umieszczonej w ostatniej komorze filtra.  Wykonany ze szkła lub plexi . Filtr taki daje man możliwość dopasowania go do naszych potrzeb. Niestety nie kupimy go w sklepie akwarystycznym. Musimy zamówić go w firmie świadczącej usługi akwarystyczne lub zbudować go samemu. Możemy wyposażyć taki filtr w system automatycznej podmiany wody, system dozowania nawozów oraz umieścić w nim grzałki.  Głównie ma zastosowanie w dużych akwariach oraz akwariach morskich.
Wadą jest to, iż zajmuje bardzo dużo miejsca pod akwarium. Praktycznie musimy poświęcić na niego cała powierzchnię szafki pod akwarium, którą również musimy wykonać samemu lub zlecić jej budowę.