czwartek, 19 czerwca 2014

Filtracja -trochę teorii

Napiszę tu trochę o temacie filtracji, która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego rodzaju akwarium. Od poznania prawidłowości procesu będzie zależało czy uzyskamy krystalicznie czystą, chemicznie i biologiczne bezpieczną wodę oraz utrzymamy w zdrowiu i przy życiu mieszkańców akwarium. Dzięki prawidłowej filtracji łatwiej będzie nam również kontrolować glony.  
Filtracja akwarium musi być procesem ciągłym, czyli filtra musi pracować przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Są tylko dwa przypadki, gdy może ona zostać przerwana:
1) Musimy dokonać czyszczenia filtra - staramy się robić to możliwie szybko
2) Wyłączono nam prąd   ;) 

Proces filtracji dzielimy na :

  • Filtracja mechaniczna : jej celem jest oczyszczenie wody akwariowej z zanieczyszczeń mechanicznych ( resztki pokarmu, drobne fragmenty roślin pływające w wodzie, odchody ) . Materiałami użytymi w filtrze do filtracji mechanicznej są gąbki filtracyjne o różnej gęstości oraz wata perlonowa. Ten rodzaj filtracji nie wpływa bezpośrednio na właściwości chemiczne wody w akwarium.
  • Filtracja chemiczna: ma na celu usuniecie szkodliwych substancji chemicznych rozpuszczonych w wodzie. Stosuje się ją również do usuwania pozostałości środków leczniczych lub zmętnienia wody. Najlepszym medium filtracji chemicznej jest  węgiel aktywowany, który absorbuje wiele związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie. Stosuje się również różnego rodzaju media, które mają za zadanie absorpcję określonych związków chemicznych takich jak związki azotowe czy fosforowe. W filtracji chemicznej wykorzystać możemy również różnego rodzaju media filtracyjne, które pozwolą uzyskać nam żądane parametry wody . Przykładem takim może być torf, który wpłynie na obniżenie kwasowości wody w akwarium. W celu obniżenia twardości wody możemy do filtracji wykorzystać wkłady z żywic jonowymiennych.
  •  Filtracja biologiczna: jest to najważniejszy rodzaj filtracji dla zachowania stabilności biologicznej w akwarium. Jej zadaniem jest usuniecie z wody produkty przemiany materii, czyli amoniak i związki azotowe takie jak azotyny i azotany. W czasie filtracji biologicznej następują dwa procesy: 
                 
- Nitryfikacja: zachodzi on dzięki ciężkiej pracy bakterii tlenowych. Są to mikroskopijne organizmy jednokomórkowe, tworzące osiadłe kolonie. Bakterie te uzyskują potrzebne im do życia substancje pokarmowe rozkładając amoniak ( NH3 i NH4) do azotynów (NO2), a w dalszej kolejności do azotanów(NO3). Związki te wykorzystywane są przez rośliny wodne.( Czyli jak widzimy rośliny w naszym akwarium przyczyniają się również do procesu filtracji biologicznej.)

- Denitryfikacja: ten proces zachodzi dzięki innym szczepom bakteryjnym, które bytują w warunkach, w których nie występuje tlen w formie O2, lecz związany jest on np. w NO3. Dzięki bakteriom następuje rozkład NO3 i uwalniany jest azot ( N2), który jako gaz uwalniany jest z wody do atmosfery.
Do denitryfikacji używane są również specjalne rodzaje filtrów denitryfikacyjnych oraz filtry hydroponiczne, ale o tym napiszę kiedy indziej. 

 W dużym skrócie tak wygląda proces filtracji biologicznej. Jako media filtracyjne wykorzystuje się materiały porowate, które posiadają bardzo dużą powierzchnię. Mogą to być np. : 
- kulki ze spiekanego szkła - tzw. ceramika
- materiały naturalne jak lawa wulkaniczna, keramzyt, zeolity itp.
- materiały z tworzyw sztucznych - biobale, gąbki, 
Generalnie filtracja biologiczna zachodzi w całym akwarium. Bakterie osiedlają się nie tylko w filtrze, ale również na ścianach zbiornika, w podłożu, dekoracjach itd. Są również obecne w całym obiegu wody.

W kolejnym poście opisze jak dobrać filtr do akwarium.




 

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Wybór akwarium oraz oświetlenie

                                                           WYBÓR AKWARIUM

Wybraliśmy już odpowiednie miejsce dla naszego wymarzonego akwarium i co dalej...
Zastanówmy się teraz jaki zbiornik będzie nam najbardziej odpowiadał. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników, które pozwolą nam wybrać ten wymarzony.
NIGDY NIE WYBIERAJCIE KULI ! KULA NADAJE SIĘ JAKO WAZON A NIE AKWARIUM!
Zanim kupicie akwarium zastanówcie się jakie ryby i ile chcecie w nim trzymać. 
Np. standardowy, mały 25L zbiornik dostępny w większości sklepów zoologicznych nadaje się na krewetkarium lub dla kilku malutkich rybek. Osobiście uważam, iż nadaje się tylko na krewetkarium lub bojownika.
Jeśli mamy miejsce wybierzmy możliwie duży zbiornik, gdyż przy akwarystyce jest tak, że zawsze znajdzie się jakaś ciekawa ryba, którą będziemy chcieli mieć w naszym akwarium ;) 
Wg mnie minimum to 100 L i w takim akwarium możemy trzymać już dość ciekawe ryby z biotopów Azji bądź Ameryki Południowej czy Ameryki Środkowej.
Jeśli interesują nas ryby z z wielkich jezior afrykańskich to pomyślmy o zbiorniku 200-250L.
Wybierając wymiary akwarium w miarę możliwości wybierajmy akwarium z większą powierzchnią dna niż kierując się wysokością. Wyższe akwaria trudniej doświetlić. 

Na rynku dostępne są akwaria szklane oraz akrylowe. Akrylowe akwaria są dość drogie i maja swoje zalety oraz wady.
Do zalet należy zaliczyć wytrzymałość (odporne na pęknięcia) oraz to, iż szkło akrylowe charakteryzuje się dużą przezroczystością ( 91%)
Wadą tego typu akwariów jest niestety to, iż jest bardzo wrażliwe na zarysowania.
Akwaria szklane możemy podzielić na akwaria ze szkła FLOAT oraz OPTIWHITE . Większość zbiorników dostępnych w sklepach to szkło FLOAT klejone czarnym silikonem. Akwaria ze szkła OPTIWHITE maja bardzo dobrą przejrzystość ( od 90 do 92 % w zależności od grubości). Akwaria z OPTIWHITE klejone są silikonem bezbarwnym. Niestety są dużo droższe niż ze szkła Float. Można obniżyć koszt takiego akwarium zamawiając u szklarza akwarium, które będzie miało frontową i boczne szyby z Opti a resztę z Float.

                           
                                                      OŚWIETLENIE AKWARIUM

Do wyboru mamy ogromną ilość różnego rodzaju pokryw, belek oświetleniowych oraz lamp z kilkoma rodzajami źródeł światła.
Omówmy je po kolei :
Pokrywy plastikowe:

W tego typu oświetleniu stosowane są jako źródło światła świetlówki rurowe typu T8 lub T5. Ilość świetlówek i ich moc zależna jest od wielkości akwarium do jakiego jest przeznaczona. Oświetlenie to nadaje się do akwariów w których nie chcemy uprawiać roślin wymagających, gdyż nie dają one zbyt dużego światła. Przykładowo pokrywa do akwarium o wymiarach 80x35 i wysokości standardowej 40cm 
( poj. akwarium 112L brutto) daje nam 0,32W /L wody brutto. Więc przy takim oświetleniu nie mamy co marzyć o pięknym akwarium roślinnym z wymagającymi roślinami. Sprawdzi się ona np. do akwarium z biotopem malawi bądź tanganika. jesli ktoś ma chęć i zdolności może do takiej pokrywy dołożyć dodatkowa świetlówkę T5 o mocy 24W i tym samym zwiększyć ilość światła do 0,53W/L. 
 Pokrywa aluminiowa:
    
 Pokrywy aluminiowe oferują nam już dużo większe możliwości. Przykładowo pokrywę aluminiową o wymiarach 100x40cm możemy nabyć z wariantami oświetlenia: 
 4x30W T8  lub 2x39W T5 lub 4x39W T5, Czyli jak widać dla akwarium 200L o wymiarach 100x40x50 cm, przy wyborze 4x39W T5 mamy już 0,78W/L wody brutto. Taki współczynnik światła pozwala już na wybór roślin bardziej wymagających.


Belki oświetleniowe:
Belki oświetleniowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii oświetlenia akwarium. Używamy ich do tzw. akwariów otwartych, gdzie dekoracje takie jak korzenie czy skały mogą wystawać ponad taflę wody co daje bardzo ciekawe efekty. Również rośliny będą mogły swobodnie wyrastać ponad akwarium. Wadą jest to, iż przy użyciu tego typu oświetlenia musimy wybrać taka obsadę ryb, które nie mają w zwyczaju wyskakiwania ponad powierzchnię. ( lub przykryć akwarium szybą co zepsuje trochę efekt). Belki można stawiać na bocznych szybach zbiornika lub podwieszać do sufitu lub wsporników mocowanych do ściany. Można też mocować je na specjalnie dedykowanych stojakach. Belki oświetleniowe oferują nam wiele rodzajów źródeł światła począwszy od samych świetlówek liniowych poprzez modele łączące świetlówki z żarnikami HQI . Najnowszym trendem są belki LED, które są bardzo ekonomiczne w eksploatacji, lecz niestety ich cena jest dość wysoka i nadają się raczej do mniejszych zbiorników (niezbyt głębokich).
Do zbiorników dużych i głębokich najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie HQI. Firmowe lampy tego typu 
są jednak drogie, ale jeśli znamy się na elektryce możemy wykonać je samemu i zaoszczędzić sporo kasy.


Wybór miejsca dla akwarium

                                          WYBÓR MIEJSCA NA AKWARIUM

Dobrze wybrane miejsce pod akwarium pozwoli uniknąć nam wielu kłopotów podczas obsługi zbiornika oraz pozwoli na odpowiednią ekspozycję , abyśmy mogli cieszyć się jego wyglądem.
Tak więc kilka zasad, którymi należy się kierować:

- Akwarium nie powinno być narażone na bezpośrednią ekspozycje promieni słonecznych, gdyż może to powodować problemy z glonami w akwarium.
- Zbiornik nie powinien stać również w bezpośrednim sąsiedztwie elementów grzejnych. Ustawienie akwarium bezpośrednio przy grzejniku może powodować problemy z utrzymaniem w nim odpowiedniej temperatury wody.
- Unikajmy stawiania akwarium bezpośrednio przy drzwiach wejściowych do pokoju. lokalizacja taka może narazić nasz zbiornik na uszkodzenie. czasem wnosimy coś do pokoju, czym można stłuc szybę a trzaskanie drzwiami będzie powodowało płoszenie się mieszkańców naszego zbiornika . Stres nie wpływa dobrze na wygląd i zdrowie ryb.
- Szafka na której będzie stało nasze akwarium musi być stabilna i odpowiednio wytrzymała i posiadająca gruby blat. Najlepiej zastosować do tego celu specjalnie produkowane szafki akwarystyczne. Są one odpowiednio wytrzymałe oraz posiadają miejsce na filtr zewnętrzny oraz inne potrzebne akcesoria.
 Jak mamy zdolności do majsterkowania można taką szafkę wykonać samemu. 
Aby cieszyć się wspaniałym widokiem akwarium i mieć wygodny do niego dostęp podczas obsługi, szafka powinna mieć wysokość między 70 a 80 cm. 
 Weźmy pod uwagę, że podczas obsługi akwarium nie unikniemy pochlapania czasem szafki wodą, więc ważne aby materiał z jakiego będzie wykonana był w miarę wodoodporny.
- Od tego jakim miejscem dysponujemy zależała będzie oczywiście wielkość naszego akwarium i co za tym idzie będziemy mogli wybrać biotop akwarium oraz jego mieszkańców.
Pamiętajmy, że im większe akwarium tym więcej lub większych ryb możemy w nim trzymać.
-Pamiętajmy, aby lokalizacja akwarium umożliwiała nam swobodny dostęp do niego w czasie wykonywania czynności związanych z obsługą taką jak karmienie, czyszczenie, podmiany wody itp.
- Przy wyborze miejsca na akwarium pamiętajmy, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne do podłączenia filtra, grzałki i oświetlenia.


   

Powitanie

Witam wszystkich czytelników.
Blog ten powstał po to aby pomóc wielu nowym fanom akwarystyki słodkowodnej.
Chcę umieszczać tu wiele przydatnych informacji, które pomogą w stawianiu pierwszych kroków w tak fantastycznym hobby jakim jest akwarystyka.
Postaram się aby każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie.
Pozdrawiam.