WYBÓR AKWARIUM
Wybraliśmy już odpowiednie miejsce dla naszego wymarzonego akwarium i co dalej...
Zastanówmy się teraz jaki zbiornik będzie nam najbardziej odpowiadał. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zbiorników, które pozwolą nam wybrać ten wymarzony.
NIGDY NIE WYBIERAJCIE KULI ! KULA NADAJE SIĘ JAKO WAZON A NIE AKWARIUM!
Zanim kupicie akwarium zastanówcie się jakie ryby i ile chcecie w nim trzymać.
Np. standardowy, mały 25L zbiornik dostępny w większości sklepów zoologicznych nadaje się na krewetkarium lub dla kilku malutkich rybek. Osobiście uważam, iż nadaje się tylko na krewetkarium lub bojownika.
Jeśli mamy miejsce wybierzmy możliwie duży zbiornik, gdyż przy akwarystyce jest tak, że zawsze znajdzie się jakaś ciekawa ryba, którą będziemy chcieli mieć w naszym akwarium ;)
Wg mnie minimum to 100 L i w takim akwarium możemy trzymać już dość ciekawe ryby z biotopów Azji bądź Ameryki Południowej czy Ameryki Środkowej.
Jeśli interesują nas ryby z z wielkich jezior afrykańskich to pomyślmy o zbiorniku 200-250L.
Wybierając wymiary akwarium w miarę możliwości wybierajmy akwarium z większą powierzchnią dna niż kierując się wysokością. Wyższe akwaria trudniej doświetlić.
Na rynku dostępne są akwaria szklane oraz akrylowe. Akrylowe akwaria są dość drogie i maja swoje zalety oraz wady.
Do zalet należy zaliczyć wytrzymałość (odporne na pęknięcia) oraz to, iż szkło akrylowe charakteryzuje się dużą przezroczystością ( 91%)
Wadą tego typu akwariów jest niestety to, iż jest bardzo wrażliwe na zarysowania.
Akwaria szklane możemy podzielić na akwaria ze szkła FLOAT oraz OPTIWHITE . Większość zbiorników dostępnych w sklepach to szkło FLOAT klejone czarnym silikonem. Akwaria ze szkła OPTIWHITE maja bardzo dobrą przejrzystość ( od 90 do 92 % w zależności od grubości). Akwaria z OPTIWHITE klejone są silikonem bezbarwnym. Niestety są dużo droższe niż ze szkła Float. Można obniżyć koszt takiego akwarium zamawiając u szklarza akwarium, które będzie miało frontową i boczne szyby z Opti a resztę z Float.
OŚWIETLENIE AKWARIUM
Do wyboru mamy ogromną ilość różnego rodzaju pokryw, belek oświetleniowych oraz lamp z kilkoma rodzajami źródeł światła.
Omówmy je po kolei :
Pokrywy plastikowe:
W tego typu oświetleniu stosowane są jako źródło światła świetlówki rurowe typu T8 lub T5. Ilość świetlówek i ich moc zależna jest od wielkości akwarium do jakiego jest przeznaczona. Oświetlenie to nadaje się do akwariów w których nie chcemy uprawiać roślin wymagających, gdyż nie dają one zbyt dużego światła. Przykładowo pokrywa do akwarium o wymiarach 80x35 i wysokości standardowej 40cm
( poj. akwarium 112L brutto) daje nam 0,32W /L wody brutto. Więc przy takim oświetleniu nie mamy co marzyć o pięknym akwarium roślinnym z wymagającymi roślinami. Sprawdzi się ona np. do akwarium z biotopem malawi bądź tanganika. jesli ktoś ma chęć i zdolności może do takiej pokrywy dołożyć dodatkowa świetlówkę T5 o mocy 24W i tym samym zwiększyć ilość światła do 0,53W/L.
Pokrywa aluminiowa:
Pokrywy aluminiowe oferują nam już dużo większe możliwości. Przykładowo pokrywę aluminiową o wymiarach 100x40cm możemy nabyć z wariantami oświetlenia:
4x30W T8 lub 2x39W T5 lub 4x39W T5, Czyli jak widać dla akwarium 200L o wymiarach 100x40x50 cm, przy wyborze 4x39W T5 mamy już 0,78W/L wody brutto. Taki współczynnik światła pozwala już na wybór roślin bardziej wymagających.
Belki oświetleniowe:
Belki oświetleniowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem kwestii oświetlenia akwarium. Używamy ich do tzw. akwariów otwartych, gdzie dekoracje takie jak korzenie czy skały mogą wystawać ponad taflę wody co daje bardzo ciekawe efekty. Również rośliny będą mogły swobodnie wyrastać ponad akwarium. Wadą jest to, iż przy użyciu tego typu oświetlenia musimy wybrać taka obsadę ryb, które nie mają w zwyczaju wyskakiwania ponad powierzchnię. ( lub przykryć akwarium szybą co zepsuje trochę efekt). Belki można stawiać na bocznych szybach zbiornika lub podwieszać do sufitu lub wsporników mocowanych do ściany. Można też mocować je na specjalnie dedykowanych stojakach. Belki oświetleniowe oferują nam wiele rodzajów źródeł światła począwszy od samych świetlówek liniowych poprzez modele łączące świetlówki z żarnikami HQI . Najnowszym trendem są belki LED, które są bardzo ekonomiczne w eksploatacji, lecz niestety ich cena jest dość wysoka i nadają się raczej do mniejszych zbiorników (niezbyt głębokich).
Do zbiorników dużych i głębokich najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie HQI. Firmowe lampy tego typu
są jednak drogie, ale jeśli znamy się na elektryce możemy wykonać je samemu i zaoszczędzić sporo kasy.
Jeżeli akwarium, to moim zdaniem OW to dobry wybór, jak kogoś stać rzecz jasna ;) Pięknie się prezentuje! Cena moze powalić, ale w internecie można trafić trochę taniej - choćby w Plantice, do tego ich przesyłki zawsze są bezpieczne
OdpowiedzUsuńW plantice ogólnie warto kupować, bo i ceny niskie i wybór duży, solidny sklep po prostu
OdpowiedzUsuń