czwartek, 19 czerwca 2014

Filtracja -trochę teorii

Napiszę tu trochę o temacie filtracji, która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego rodzaju akwarium. Od poznania prawidłowości procesu będzie zależało czy uzyskamy krystalicznie czystą, chemicznie i biologiczne bezpieczną wodę oraz utrzymamy w zdrowiu i przy życiu mieszkańców akwarium. Dzięki prawidłowej filtracji łatwiej będzie nam również kontrolować glony.  
Filtracja akwarium musi być procesem ciągłym, czyli filtra musi pracować przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Są tylko dwa przypadki, gdy może ona zostać przerwana:
1) Musimy dokonać czyszczenia filtra - staramy się robić to możliwie szybko
2) Wyłączono nam prąd   ;) 

Proces filtracji dzielimy na :

  • Filtracja mechaniczna : jej celem jest oczyszczenie wody akwariowej z zanieczyszczeń mechanicznych ( resztki pokarmu, drobne fragmenty roślin pływające w wodzie, odchody ) . Materiałami użytymi w filtrze do filtracji mechanicznej są gąbki filtracyjne o różnej gęstości oraz wata perlonowa. Ten rodzaj filtracji nie wpływa bezpośrednio na właściwości chemiczne wody w akwarium.
  • Filtracja chemiczna: ma na celu usuniecie szkodliwych substancji chemicznych rozpuszczonych w wodzie. Stosuje się ją również do usuwania pozostałości środków leczniczych lub zmętnienia wody. Najlepszym medium filtracji chemicznej jest  węgiel aktywowany, który absorbuje wiele związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie. Stosuje się również różnego rodzaju media, które mają za zadanie absorpcję określonych związków chemicznych takich jak związki azotowe czy fosforowe. W filtracji chemicznej wykorzystać możemy również różnego rodzaju media filtracyjne, które pozwolą uzyskać nam żądane parametry wody . Przykładem takim może być torf, który wpłynie na obniżenie kwasowości wody w akwarium. W celu obniżenia twardości wody możemy do filtracji wykorzystać wkłady z żywic jonowymiennych.
  •  Filtracja biologiczna: jest to najważniejszy rodzaj filtracji dla zachowania stabilności biologicznej w akwarium. Jej zadaniem jest usuniecie z wody produkty przemiany materii, czyli amoniak i związki azotowe takie jak azotyny i azotany. W czasie filtracji biologicznej następują dwa procesy: 
                 
- Nitryfikacja: zachodzi on dzięki ciężkiej pracy bakterii tlenowych. Są to mikroskopijne organizmy jednokomórkowe, tworzące osiadłe kolonie. Bakterie te uzyskują potrzebne im do życia substancje pokarmowe rozkładając amoniak ( NH3 i NH4) do azotynów (NO2), a w dalszej kolejności do azotanów(NO3). Związki te wykorzystywane są przez rośliny wodne.( Czyli jak widzimy rośliny w naszym akwarium przyczyniają się również do procesu filtracji biologicznej.)

- Denitryfikacja: ten proces zachodzi dzięki innym szczepom bakteryjnym, które bytują w warunkach, w których nie występuje tlen w formie O2, lecz związany jest on np. w NO3. Dzięki bakteriom następuje rozkład NO3 i uwalniany jest azot ( N2), który jako gaz uwalniany jest z wody do atmosfery.
Do denitryfikacji używane są również specjalne rodzaje filtrów denitryfikacyjnych oraz filtry hydroponiczne, ale o tym napiszę kiedy indziej. 

 W dużym skrócie tak wygląda proces filtracji biologicznej. Jako media filtracyjne wykorzystuje się materiały porowate, które posiadają bardzo dużą powierzchnię. Mogą to być np. : 
- kulki ze spiekanego szkła - tzw. ceramika
- materiały naturalne jak lawa wulkaniczna, keramzyt, zeolity itp.
- materiały z tworzyw sztucznych - biobale, gąbki, 
Generalnie filtracja biologiczna zachodzi w całym akwarium. Bakterie osiedlają się nie tylko w filtrze, ale również na ścianach zbiornika, w podłożu, dekoracjach itd. Są również obecne w całym obiegu wody.

W kolejnym poście opisze jak dobrać filtr do akwarium.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz